خطبه نماز جمعه 1396/5/13
خطبه های نماز جمعه مورخه 13/05/1396
خطبه های نماز جمعه مورخه 13/05/1396

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدلله رب العالمین والصلوه و السلام علی اشرف الانبیاء و المرسلین حبیبنا و حبیب اله العالمین الذی سمی فی السماء باحمد و فی الارضین بابی القاسم محمد ( صلی الله علیه و آله و سلم) و علی اهل بیته الطاهرین و لعنت الله علی اعدائهم اجمعين من الآن الی یوم لقاء رب العالمين. اما بعد عبادالله اوصيکم ونفسی بتقوی الله و اتباع امره و نهی.

خودم و شما نماز گزاران عزیر را به تقوی الهی دعوت می کنم.

آرزوهایش را دروغ بپندارد.

جمله سیزدهم حضرت امیر این است که می فرماید رحمت الهی شامل آن شخصی است که آرزوهای خود را تکذیب کند. و با او مبارزه کند. .« وَ كَذَّبَ مُنَاهُ »

انسان گرچه ازلی نیست ولی ابدی است و زندگی جاودانه خواهد داشت و این حقیقت در فطرت و آفرینش او قرار داده شده است و پیامبر اسلام (ص) با اشاره به اين حقیقت می فرمایند :« مَا خُلِقْتُمْ لِلْفَنَاءِ بَلْ خُلِقْتُمْ‏ لِلْبَقَاءِ، وَ إِنَّمَا تُنْقَلُونَ مِنْ دَارٍ إِلَى دَار.»[1] شما برای فناء آفریده نشده اید بلکه برای بقاء و جاودانه ماندن خلق شده اید . و فقط از خانه‌ای به خانه‌‎ی دیگر منتقل می شوید.

این ويژگی جاودانه طلبی در روح و حقیقت انسان وجود دارد ولی اشتبان انسان این است که جاودانه ماندن را در اين دنیا جستجو می کند و بر همین اساس در همین دنیا به آرزوهای طولانی مبتلا می شود. در حالی که در حالی که امام باقر (ع) می فرماید :« وَ لَكِنِ اجْعَلِ الدُّنْيَا بِمَنْزِلَةِ قَنْطَرَةٍ عَلَى نَهَرٍ جُزْتَ عَلَيْهَا وَ تَرَكْتَهَا وَ لَمْ تَرْجِعْ إِلَيْهَا آخِرَ الدَّهْر.»[2] دنیا را به منزله پلی بر روی نهری حساب کن که از روی آن رد می شوید و تا آخر عمر دوباره به آن بر نمی گردید.

یعنی دنیا این قدر کوتاه است و طلب حیات جاودانه و امکانات ابدی در آن محال است «كُلُّ مَنْ عَلَيْها فانٍ وَ يَبْقى‏ وَجْهُ رَبِّكَ ذُو الْجَلالِ وَ الْإِكْرام‏»[3] در این دنیا همه چیز فانی و نابود شدنی است الا آن چیزی که وجهی الهی داشته باشد.

این که آروزهای طولانی در این دنیا مذموم است و حضرت امیر (ع) نیز می فرماید رحمت الهی شامل حال آن کسی می شود که آرزوهای خود را تکذیب کند به اين دلیل است که آرزوها جای باقی و فانی را عوض می کند. از چیزهای باقی که همان اعمال صالح است غفلت می کند و دنبال چیزهای فانی که مظاهر دنیا و لذاید دنیاست ، می رود. و همین آرزو سد محکمی در مقابل پیشرفت معنوی انسان می گردد. و آخرت را فراموش می کند.

آرزو می کند چنان خانه ای ، چنان ماشینی ، چنان در آمدی و چنان امکاناتی داشته باشد و شب و روز حتی در رختخواب نیز فکرش مشغول آن آرزوهاست و با آنها زندکی می کند و عجیب این است که اگر به آنچه در درونش آرزو می ککند برسد آرزوهای بزرگ تر آن دوباره فکر و ذهنش را مشغول می کند و همچنان تا آخر می رود و هیچ وقت نه آرزویش تمام می شود و نه به تمام خواسته های خود می رسد. چرا که آرزو مانند سایه انسان است که جلویش حرکت می کند. اگر تند برود آنهم تندتر حرکت می کند و اگر کند برود او هم کند حرکت می کند و هیچ وقت به سایه خود نمی رسد.

ولی آنچه اهمیت دارد و باید به آن توجه کرد این است که افرادی که با چنين آرزوهای خیالی زندکی می کنند تمام عمرشان در آرزوها می گذرد در حالی که هیچ وقت به آنها نرسیده اند و تمام عمرشان به آخر رسیده و برای آخرتشان کاری نکرده اند. چون آرزوهای دست نیافتنی تمام ذهن آنها را مشغول کرده بود اصلا آخرت را فراموش کرده بودند.

به همين دليل است که حضرت امیر (ع) می فرماید :«  إِنَّ أَخْوَفَ‏ مَا أَخَافُ‏ عَلَيْكُمْ‏ طُولُ الْأَمَلِ وَ اتِّبَاعُ الْهَوَى فَأَمَّا طُولُ الْأَمَلِ فَيُنْسِي الْآخِرَةَ وَ أَمَّا اتِّبَاعُ الْهَوَى فَيَصُدُّ عَنِ الْحَقِّ.»[4] ترسناک ترین چیزی که بر شما می ترسم آرزوی طولانی و تبعیت از هوای نفس است. آرزوی طولانی ، آخرت را به فراموشی می سپارد و تبعیت از هوای نفس شما را از حق باز می دارد.

قرآن کریم درباره کسانی که در لجاجت و مخالفت با آیات روشن الهى اصرار مى‏ورزند به پیامبر خدا می فرماید:«ذَرْهُمْ‏ يَأْكُلُوا وَ يَتَمَتَّعُوا وَ يُلْهِهِمُ الْأَمَلُ فَسَوْفَ يَعْلَمُون‏»[5] اینها را به حال خود واگذار تا بخورند و از لذتهاى این زندگى ناپایدار بهره گیرند و آرزوها آنها را از این واقعیت بزرگ غافل سازد ولى بزودى خواهند فهمید. حضرت امیر (ع) نیز می فرماید :« وَ اعْلَمُوا أَنَ‏ الْأَمَلَ‏ يُسْهِي الْعَقْلَ وَ يُنْسِي الذِّكْرَ فَأَكْذِبُوا الْأَمَلَ فَإِنَّهُ غَرُورٌ وَ صَاحِبُهُ مَغْرُورٌ.»[6] بدانید که آرزو عقل را به خطا می اندازد و یاد خدا را به فراموشی می سپارد؛ پس در پی آرزو نروید که فریبنده است و صاحبش فریب خورده است.

باز فرمودند :« ما اَطالَ اَحَدٌ الاَمَلَ اِلاّ نَسِیَ الاْجَلَ و اَساءَ الْعَمَلَ» هیچ انسانی آرزوهای خود را طولانی نمی‌کند، مگر این که مرگ را فراموش می‌کند و اعمال او بد می‌شود.

خطبه دوّم

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدلله الذی لایبلغ مدحته القائلون و لایحصی نعمائه العادوّن و لایؤدّی حقّه المجتهدون الذی لایدرکه بعد الهمم و لایناله غوص الفطن ثم الصلاه و السلام علی اشرف الانبياء و المرسلين الذی سمی فی السماء باحمد و فی الارضين بابی القاسم محمد

اللهم صل علي علي اميرالمومنين وعلي فاطمه سيده النساء العالمين وعلي الحسن والحسين سيدي شباب اهل الجنه وعلي علي بن الحسين ومحمد بن علي وجعفر بن محمد وموسي بن جعفر وعلي بن موسي ومحمد بن علي وعلي بن محمد والحسن بن علي والحجه القايم المنتظر عجل الله تعالی فرجه و جعلنا من اعوانه و انصاره والمستشهدين بین یديه

اسغفرالله لی و لکم من جميع الذنوب و الآثام و اتوب اليه

ولادت امام رضا(ع)

امروز 11 ذیقعده سالروز ولادت امام رضا (ع) است. بنده ولادت ایم امام همام را به محضر تمام دوستداران اهلبیت خصوصا شما عزیزان تبریک می گویم.

یک روایتی از امام رضا (ع) تقدیم حضورتان می کنم که هم به ولادت آن حضرت اشاره کرده باشم و هم از این طریق به تقوا دعوت کرده باشم. اما قبل از نقل روایت باید به اين نکنته توجه کنیم که اصل و اساس فلسفه وجودی تمام ائمه هدای علیهم السلام هدایت بشریت به سمت سعادت ابدی و کسب معرفت و معنویست است. و فعل و قول معصوم ابزار همین سعادت است. ما باید تلاش کنیم تا بدانیم ائمه ما چگونه بودند و چه مطالبی فرمودند تا با نگاه به آنها راهمان را پیدا کنیم. نباید با ائمه و مناسبتها فقط تشریفاتی برخورد کنیم.

امام رضا (ع) می داند که دو آفت ما را تهدید می کند یک آفت این است که عده ای می گویند علی دارم چه غم دار. وقتی ائمه معصومین علیهم السلام دارم خیلی لازم نیست زحمت بکشم و عمل کنم آنها شفاعت خواهند کرد . و آفت دیگر این است که عده ای می گویند چه نیازی به ائمه است من عمل می کنم و با عمل خویش رضایت الهی را کسب می کنم.

امام رضا (ع) می فرماید :« :« لَا تَدَعُوا الْعَمَلَ‏ الصَّالِحَ‏ وَ الِاجْتِهَادَ فِي الْعِبَادَةِ اتِّكَالًا عَلَى حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ (ع) » یعنی مبادا اعمال نیک را به اتکاى دوستى آل محمد (ص) رها کنید.

کسانی دوست واقعی ائمه است که اهل عمل است محبت بدون عمل یک دروغ است. وقتی امام صادق (ع) هنگام شهادت خود می فرماید :« إِنَّ شَفَاعَتَنَا لَنْ تَنَالَ مُسْتَخِفّاً بِالصَّلَاة» کسی که نماز را سبک بشمارد شفاعت ما به او نخواهد رسید چطور ما می توانیم ادعا کنیم که چون ما دوستار اهلبیت هستیم خیلی عمل لازم نیست.

و فرمودند :« وَ لَا تَدَعُوا حُبَّ آلِ مُحَمَّدٍ (ع) وَ التَّسْلِيمَ لِأَمْرِهِمُ اتِّكَالًا عَلَى الْعِبَادَةِ فَإِنَّهُ لَا يُقْبَلُ أَحَدُهُمَا دُونَ الْآخَر.»[7]  مبادا دوستى آل محمد (ص) را به اتکاى اعمال صالح از دست بدهید، زیرا هیچ کدام از ایـن دو ، به تنهایى پذیرفته نمى شود.

عمل نیز بدون دوستی اهل بیت به درد نمی خورد.

مراسم تنفیذ ریاست جمهوری

بحمدالله پس از حضور باشکوه مردم ایران در انتخابات ریاست جمهوری ، دیروز مراسم تنفید ریاست جمهوری صورت گرفت.

اوّلا باید توجه کنیم که مراسم تنفيذ يك مراسم تشريفاتى و صرفاً جهت صحه‏گذاردن بر انتخابات و سرآغازى براى كار رئيس دولت در چهار ساله‏اى ديگر نیست، بلكه يكى از اساسى‏ترين و بنيادى‏ترين مراسماتى است كه عالى‏ترين مقام پس از رهبرى نظام، در ضمن مفتخر شدن به تأييد رهبرى انقلاب، نوعى ميثاق و تعهد نيز مى‏دهد كه در مدت چهارساله، كليه مواضع و جهت‏گيرى‏ها و رويكرد برنامه‏اى و راهبردى خود و دولت را با محوريت نظام يعنى منويات و هدايتهاى راهبردى رهبرى فرزانه انقلاب تنظيم نمايد و طبق تعبير امام خمينى(ره) تا زمانى رئيس جمهورى مورد تأييد و در نهايت مشروعيت دارد كه در مسير اسلام و ارزشهاى انقلاب قرار داشته باشد و الا تنفيذ برداشته مى‏شود و اين تعبير گوياى اين معناست كه حكم تنفيذ صرفاً كليد خوردن يك دوره چهارساله نيست بلكه نوعى نظارت دقيق تا پايان هر دوره مى‏باشد.

ثانیا تحليف ککه پس از تنفیذ صورت می گیرد يك سوگند ساده و فرمايشى و تشريفاتى نيست زيرا تحليف بعد از آن‏كه مهر تأييد بر رأى ملت و امضاء مشروعيت دولت توسط رهبرى معظم انقلاب صورت گرفت، پاسخ متقابلى است از ناحيه رئيس جمهور منتخب بر اعتماد مردم و رهبرى كه متجلى در تأييد و صدور حكم رياست جمهورى مى‏باشد.

در مراسم تنفیذ مقام معظم رهبری ده توصیه به رئیس جمهوری محترم و همکاران ایشان، بیان کردند:

امانت دانستن مسئولیت و امانتداری آن ، اولویت بندی در برنامه ریزی ها و هزینه کردها بویژه تلاش برای ریشه‌کنی فقر و فساد،  حرکت براساس برنامه ششم ، مهم دانستن اتحاد ملت و توجه کردن به آن از جمله آنهاست.

در توصیه پنجم خطاب به رئیس جمهور محترم فرمودند : از نظرات مخالف آشفته نشوید، زیرا در کارها و وظایف سنگین، نقص وجود دارد و باید با پذیرش و تحمل انتقاد، اجازه دهید منتقدین، دیدگاههای خود را بیان کنند.

ایشان در توصیه بعدی خود، دولتمردان را به رفتن به میان مردم و برقراری ارتباط بی واسطه با آنان سفارش کردند و در بیان توصیه هفتم، افزودند: قدر نیروهای مؤمن، انقلابی و پرانگیزه را بدانید زیرا همین نیرهای انقلابی هستند که در مشکلات، کشور را حفظ و سینه سپر می کنند.

توصیه هشتم رهبر انقلاب اسلامی به مسئولان، از یاد نبردن دشمنیِ دشمنان بود که گفتند: همواره در تصمیم گیریها و تعامل های بین المللی به یاد داشته باشید که دشمن همه توان خود را برای نابودی شما بکار گرفته است و از هر بهانه‌ای هم استفاده می کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به جنجال های اخیر درخصوص پرتاب موشک ماهواره بر به فضا اشاره کردند و افزودند: پرتاب این موشک ماهواره بر، یک کار علمی و فنی و معمول و البته لازم برای کشور بود اما در همین موضوع نیز جنجال بپا کردند.

توصیه بعدی رهبر انقلاب به دولت‌مردان، لزوم کار قوی و جهادی و حساب شده در عرصه های اقتصادی، فرهنگی، دفاعی و حفظ هویت اسلامی و انقلابی برای مقابله با ترفندها و بهانه‌های بدخواهان و پاسخ به آنها بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیان دهمین و آخرین توصیه خود خطاب به مسئولان گفتند: به خدا توکل کنید و به وعده نصرت الهی باور داشته باشید.

افتتاح پايگاه فضايى امام خمينى(ره)

در روزهاى اخير شاهد افتتاح رسمى پايگاه ملى فضايى امام خمينى(ره) با پرتاب آزمايشى ماهواره‏بر سيمرغ به فضا بوديم . اين پايگاه كه نخستين پايگاه سكوى ثابت جمهورى اسلامى ايران به‏شمار مى‏رود، مجموعه عظيمى است كه همه مراحل آماده‏سازى، پرتاب، كنترل و هدايت ماهواره‏برها را بر عهده دارد.

از نكات قابل توجه در افتتاح پايگاه ملى فضايى امام خمينى(ره) و پرتاب ماهواره‏بر سيمرغ آن است كه پس از نقض مكرر برجام توسط آمريكايى‏ها و نيز يك روز پس از تصويب تحريم‏هاى جديد عليه ايران (معروف به مادر تحريم‏ها) ايران فعاليت‏هاى فضايى خود را به‏صورت رسمى از سر گرفت.

آغاز به کار این پایگاه علی رغم تحریمها در رسانه‏هاى غرب بازتاب‏ها و واكنش‏هاى را به همراه داشت.

امروز بحمد الله جمهورى اسلامى ايران هشتمين كشور جهان در توليد و ساخت ماهواره و پرتاب به فضاست و تاكنون پرتاب‏هاى متنوعى به فضا صورت‏گرفته و ايران موفق شده كه ماهواره‏ها و كاوشگرهاى خود را در مدار زمين و زير مدار زمين، با موفقيت قرار دهد.

فعالیت شهردار

اخیرا شهردار محترم جهت زیبا سازی شهر و رفع اشکالات معابر اقدامات خوبی انجام داده و در حال انجام است از جمله جدول گذاری معابر اصلی و فرعی به طول سه و نیم کیلومتر و پخش بیش از هفت هزار تن آسفالت و اجرای سیل بندی گرمی چای و ایجاد فضای سبز و رنگ آمیزی میادین و بلو.ارها است.

امید واریم تا وضعیت جوی اجازه می دهد بتواند این کارها را سامان بدهد. البته نواقص زیاد است که باید به تدریج برای حل آن همت شود و مردم نیز همکاری کنند.[1] . إعتقادات الإمامية (للصدوق) ؛ ص47

[2] . الكافي (ط - الإسلامية) ؛ ج‏2 ؛ ص135

[3] . الرحمن (55) : 26-27

[4] . الأمالي (للمفيد) ؛ النص ؛ ص345

[5] . الحجر (15) : 30

[6] . نهج البلاغة (للصبحي صالح) / 118

[7] . الفقه المنسوب إلى الإمام الرضا عليه السلام ؛ ص339